Knygos gyvenimo dešimtmečiams

548646841_c2452ae3ec_oGera knyga gali padėti rasti atsakymus į egzistencinius klausimus, leisti iš naujo atrasti gyvenimo prasmę ir vertingumą, būti įkvėpimo, motyvacijos, ryžto šaltinis, jei tik to reikia. Kiekvienas amžiaus tarpsnis kelia mums savus uždavinius, kuriuos esame verčiami spręsti. Tai atlikę sutvirtėjame. O jei įstringame problemoje? Vienas iš gelbėjimosi būdų – atsiversti išmintingą knygą.

20-30 metų: savarankiškumo ir intymumo siekis
Sulaukęs pilnametystės jaunas žmogus tampa visiškai atsakingas už savo veiksmus, tai jo savarankiško, finansiškai nepriklausomo nuo tėvų, gyvenimo pradžia. Kad ir kuo užsiimtų, dvidešimtmetis nuolat ieško patvirtinimo, kad jo pasirinktas kelias tinkamas.

Šiuo amžiaus tarpsniu labai svarbus santykis su priešingos lyties atstovais. Jaunas žmogus nebūtinai ieško gyvenimo partnerio (nors gali būti ir taip), jam svarbu užmegzti patį ryšį. Jis nuolat sau kelia klausimą – kaip patikti priešingai lyčiai, kaip patraukti jo ar jos dėmesį? Šių klausimų neišprendus, gresia vienišumas, ilgainiui – ir izoliacija nuo pačių santykių. Jeigu neatrandamas artimas žmogus, iškyla klausimas, kodėl taip yra? Kodėl nepavyksta ilgalaikių santykių užmegzti?
Šiuo gyvenimo tarpsniu žmogui labai svarbūs ir draugai, kompanijos bei visuomenės mados. Nors sveikata paprastai dar nekelia rūpesčių, jaunuolis gali tapti vegetaru, pradėti bėgioti maratonus, nes tai madinga. Polinkis „madai“ gali nuvesti ir į destruktyvius savęs išbandymus – alkoholį, kvaišalus, nežabotą seksą, nelygu, kokioje aplinkoje žmogus gyvena.

Ką skaityti?
Lena Andersson. Estera. Romanas apie meilę. Tai istorija apie „meilę“, kuri sudrumsčia protą ir atbukina savivoką, kuri apsėda, nuasmenina, visiškai užvaldo, nepalikdama erdvės pačiai asmenybei. Išeitis? Ją rasite paskutiniuose knygos puslapiuose.
Cheryl Strayed. Laukinė. Autorė rašo apie save, kuomet sulaukusi 22 metų tarėsi netekusi visko ir vienui viena leidosi į 4 285 km kelionę JAV Ramiojo vandenyno vakarine pakrante. Tai įtampos, humoro ir šilumos persmelkti memuarai apie jaunos moters ryžtą ir išgijimą.
James Bowen. Katinas Bobas. Knyga teigia žmogus galimybes nepaisant nieko išlipti iš duobės ir pasakoja apie neįtikėtiną iš narkotikų besivaduojančio jauno gatvės muzikanto ir katino draugystę.
Chiara Gamberale. Dešimt minučių. Kad jauna rašytoja Kjara išsikapstytų iš gilios sumaišties, psichologė jai pasiūlo išmėginti R.Štainerio pratimą – kiekvieną dieną bent dešimt minučių veikti kažką naujo, niekada nedaryto. Tai buvo išsigelbėjimas. Romano idėja labai užkrečiama.
Joana Haris. Šokoladas. Mažo Prancūzijos miestelio gyvenimą sujudina žavi atvykėlė Viana ir jos dukrelė Anuka, atidariusios čia ypatingą šokolado krautuvėlę. Tai romanas apie aplinkiams dovanojamą gyvenimo saldybę, kuri neatpažįtamai keičia ir juos, ir pačias pardavėjas.

30-40 metų: balanso ieškojimas tarp šeimos ir darbo
Šiandienos visuomenėje šeima dažniau kuriama būtent šiame amžiaus tarpsnyje (anot statistikos, apie 28-35 metus). Šeima – visai kas kita nei tik partnerystė, kuomet „gyvenama“ kartu. Tai įsipareigojimas, kuriam žmogus subrendo ir priima jį atsakingai. O sukūrus šeimą paprastai planuojami vaikai.
Tai vienas sudėtingiausių dešimtmečių žmogaus gyvenime – nuolatinis balanso ieškojimas tarp darbo ir šeimos. Pasikeičia santykis tiek su savimi, tiek su partneriu, tiek su aplinka ir pasaului. Daug iššūkių kelia ne tik vaikų gimimas, bet ir jų amžiaus tarpsniai – kūdikystė, darželio lankymas, mokyklos pradžia. Žmogus privalo nuolat laviruoti: auginti mažus vaikus, visiems išdalinti savo dėmesį, viską sustyguoti, atlikti pareigas darbe, išlaikyti santykius su sutuoktiniu. Tai pareikalauja labai daug energijos.
Todėl kažkurioje šio periodo atkarpoje žmogui iškyla klausimas: o kaip aš pats tame jaučiuosi? Ar mane visa tai tenkina? Ar tai jau yra viskas, ką galiu gauti iš gyvenimo? Kokia to prasmė? Ar dirbu darbą, kurį noriu dirbti? Ar gyvenu su žmogumi, su kuriuos noriu gyventi? Atsakymai į šiuos klausimus gali subrandinti netikėtus ir radikalius gyvenimo žingsnius.

Ką skaityti?
Elizabeth Gilbert. Valgyk.Melskis.Mylėk. Po skyrybų su vyru knygos autorė ryžtasi gyvenimo eksperimentui – palieka patogius namus, darbą, draugus ir leidžiasi į kelionę po Italiją, Indiją bei Indoneziją. Ieškoti to, ką atrasti troško visą gyvenimą – savęs pačios.
Lev Tolstoj. Ana Karenina. Nesenstanti, aktualumo neprarandi didžiojo rusų klasiko santykių drama. Visuomenės nuomonė, kadaise prisidėjusi prie Anos desperacijos, mūsų laikmečiu nėra tokia griežta, tačiau, ar pati herojė šiandien mažiau kentėtų?
Ray Bradbury. Pienių vynas. Autoriaus vaikystės prisiminimų ir neišsenkamos fantazijos prisodrintas poetiškas tekstas iš tiesų padedantis atgauti prarastą gyvenimo džiaugsmą.
Anita Brookner. „Ežero“ viešbutis. Rašytoja Edita Houp vertina gyvenimą iš savo profesijos pozicijų, tačiau juo nusivylusi ieško nusiraminimo svetur ir tampa turtingos našlės ir jos dukters rezgamų pinklių auka. Tačiau atranda savo tapatumą.
Javier Marias. Tokia blyški širdis. Įtaigi, įtampos kupina psichologinė drama apie pirmuosius vedybinio gyvenimo žingsnius žengiantį jauną vyrą, kurį ima kamuoti vidinis nerimas ir katastrofos nuojauta.

40-50 metų: laikas pomėgiams ir naujam savęs atradimui
Perkopęs keturiasdešimtmečio slenkstį žmogus gali pasijusti nei jaunas, nei senas. Ir iš to kylanti krizė gyvenime – viena sunkesniųjų. Žmogus vis susimąsto, ką palieka po savęs, ką tokio yra sukūręs, nuveikęs? Net jeigu ir nesijaučia senas, kūnas primena, kad nebėra tiek jėgų ir energijos kaip kadaise.
Kartu atsiranda ir daugiau laiko sau pačiam, nes paparastai vaikai jau būna ūgtelėję. Kyla klausimas, ką su tuo atsiradusiu laiku daryti? Kaip jį išnaudoti? Tarsi ateina metas visiems maloniems užsiėmimams ir pomėgiams, kuriuos norėta realizuoti, bet to nepadaryta: šokiams, muzikavimui, dainavimui, tapybai, meistravimui, žaidimams ar netgi naujai profesijai. Būtent dabar galima tuo užsiimti ir patirti džiaugsmo!
Įgyta patirtis leidžia bendrauti su tuo, su kuo norisi, palaikyti ryšius, kurie teikia pasitenkinimą. Nebebaisu visuomenėje pasirodyti tokiam, koks esi iš tikrųjų, o ne tokiu, kokiu kažkas tave nori matyti. Kaip asmenybė žmogus jau susiformavęs ir jis nori tai parodyti.

Ką skaityti?
Elif Shafak. Keturiasdešimt meilės taisyklių. Ką daryti, jei tau keturiasdešimt metų, vaikai užaugo, o jausmai vyrui išblėso?.. Romanas apie sukrečiančią meilės galią keisti gyvenimus net ir tada, kai atrodo, kad viskam jau per vėlu.
Bronie Ware. 5 dažniausios apgailestavimų priežastys mirštant. Australų rašytoja ir dainininkė B.Ware po daug metų pasitenkinimo neteikiančio darbo pradėjo slaugyti sunkiai sergančius ligonius. Savo memuaruose jis persako jų mintis, padedančias suvokti, kaip galime pagerinti savo gyvenimus, kol dar turime laiko.
Doris Lessing. Auksiniai užrašai. Nuoširdumo, aistros ir gyvenimo pilnatvės paieškų kupinas romanas, kuriame atskleidžiama aštriabriaunis vidinio moters pasaulio grožis.
Paul Bowles. Dangaus prieglobstis. Tai knyga apie kelionę per dykumą – tiek išorinę, tiek vidinę. Amerikiečių sutuoktinių pora, siekdama sustiprinti šlyjančius tarpusavio santykius, leidžiasi į kelionę po Sacharą, nė neįsivaizduodami, kas jų laukia…
Alice Munro. Brangus gyvenime. Autorė pasakoja paprastiems žmonėms nutinkančias ne visai paprastas istorijas kartu bylodama, koks nenuspėjamas, nuostabus ir nepaprastas yra žmogaus gyvenimas.

50 ir daugiau metų: susitaikymas su savimi ir pasauliu
Tai išminties laikas, kuomet galima pasidžiaugti nueitu keliau ir įgyta patirtimi, įvertinti tai, kas padaryta. Nes tam, kas nepadaryta, jau nėra laiko arba galimybių.
Paprastai būtent šiuo amžiaus tarpsniu vaikai palieka namus ir tėvams tenka iškęsti vadinamąjį tuščio lizdo sindromą. Tai didelis santykių išbandymas – abu partnerius neišvengiamai paliečia vienatvė. Kyla klausimas, kaip užpildyti šią atsiradusią tuštumą? Ar tai daryti veikiant drauge ar atskirai? Šiuo metu ypatingos svarbos įgyja kultūriniai renginiai, padidėja poreikis geriems spektakliams, koncertams, gerai literatūrai, per juos prisiliečiama prie egzistencinių klausimų.
Tenka susitaikyti ir su ryškiais fiziniais kūno pokyčiais, akivaizdžiu senėjimu, labiau rūpintis savo sveikata, maistu, fiziniu krūviu. Susitaikymas su senstančiu kūnu veda prie susitaikymo su pasauliu ir aplinka. Nebesinori maištauti, kažką keisti, o tiesiog būti.
Šiame amžiaus tarpsnyje moterims tenka išgyventi menopauzę – vaisingojo laikotarpio pabaigą. Tai gali būti nemenkas iššūkis. Moteris netenka galimybės teikti gyvybę. Kiek ji save tokią priims? Ar nesušlubuos jos savivertė?
Šiuo laikotarpiu gali rastis pareiga prižiūrėti savo senus tėvus.

Ką skaityti?
Fredrik Backman. Gyveno kartą Uvė. Su meile ir puikiu skandinavišku humoru papasakota tikroviška istorija apie mielą 59-metį bambeklį, privers susimąstyti apie savo vienatvę, draugystes, meilę.
Susanna Tamaro. Eik, kur liepia širdis. Tai vienišos sunkiai sergančios moters ilgas laiškas-dienoraštis į JAV išvykusiai anūkei, kuriuo ji teigia, kad ir niekuo neišsiskiriančiame gyvenime būna nepaprastų dalykų, o vienintelis tikras kelias tas, kurį parodo širdis.
John Maxwell Coetzy. Nešlovė. Dusyk išsiskyręs 52 metų Keiptauno universiteto profesorius dirba savo darbą kartą per savaitę apsilankydamas pas prostitutę ir netgi užmegzdamas romaną su studente. Į viešumą iškilę santykiai išprovokuoja lemtingų įvykių grandinę, kuri sudrumsčia gyvenimo ramybę…
Ana Tylor. Antrasis kvėpavimas. Vaikus užauginusi pora, kantruolis Aiva ir išsiblaškėlė Megė, bandanti rikiuoti visų gyvenimus, išsirengia į draugės vyro laidotuves. Kelionėje per vieną dieną jie patiria svarbiausia – koks nepaprastas jų paprastutis gyvenimas.
Doloresa Kazragytė. Be pabaigos. Aštuntoji aktorės eseistikos knyga, kurioje ji nuoširdžiai ir atvirai pasakoja apie kasdienybės liūdesį ir džiaugsmą, susitikimus su žmonėmis, gyvenimo šurmulį, tylos palaimą.

Apie amžiaus tarpsnius konsultavo psichologė Inga Juodkūnė

„Ji“ 2016 m. Nr. 50

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *