Terapiniai memuarai

apsviestojiKą tik pabaigus Taros Westover knygą „Apšviestoji“ (2018) atrodo, kad tai vieni labiausiai supurčiusių memuarų, kokius tik esu skaičiusi. Autobiografinė knyga apie prigimtinę teisę būti savimi ir matyti pasaulį tokį, kokį matai, o ne tokį, kokį matyti esi išmokyta radikaliai tikinčių tėvų. Apibūdinti knygą trumpai – labai sunku. Taip, tai knyga apie išsilavinimo, žinių svarbą asmenybės tapsmui. Bet argi verta rašyti 450 psl. pasakojimą apie tai, kas ir taip aišku…. Ne, tai knyga, kurioje svarbiausia ne tema, o kaip ji atskleidžiama – per asmeninę patirtį ir gebėjimą labai įtaigiai ją papasakoti. Tai knyga apie siekį būti savimi ir save sukurti iš naujo, nepaisant aplinkinių pasipriešinimo, net tėvų išsižadėjimo. 
Kalbėti apie išsilavinimo, žinių svarbą XXI amžiuje lyg ir keistoka, bet pasirodo, tai gali būti sunkiai pasiekiama net civilizuotoje pasaulio valstybėje. Nelengva, jei gimei radikalių survivalistų mormonų šeimoje, nelengva, jei pirmą sykį į mokyklos suolą sėdai būdama 17-kos. Neįtikėtina, kad taip gali būti XX-XXI a. sandūros JAV.

Iš pradžių autorė tik pasakoja savo istoriją, kaip ji augo nuo visuomenės atsiskyrusioje šeimoje, kuri vadovaujama fanatiko tėvo kasdien ruošėsi pasaulio pabaigai: kaupė maisto, degalų, vandens atsargas ir vykdė savaip suprantamą Dievo valią. Ji nieko nevertina, nesmerkia, tik pasakoja, išvadas palikdama pasidaryti mums patiems. Ir tas pasakojimas toks pagaulus ir įtraukiantis, jog skaitydama viską tarsi matai savo akimis ir kartu negali patikėti tuo vaizdu. Paskui ji pereina prie atsargių pasvarstymų ir išvadų, kurių viena svarbiausių – kad „gebėjimas vertinti įvairias idėjas, įvairias istorijas, įvairius požiūrius yra pagrindas to, kas vadinama savikūra“ (413 p.). Autorė daro lemtingą žingsnį link jos ir už tai sumoka didžiausią kainą.

Svarbiausia knygos žinia – kad save galima sukurti iš naujo, jei tik toks poreikis, noras ar siekis randasi. Ir gimimas „keistoje“ (švelniai tariant) šeimoje – ne priežastis likti ten, kur esi. Tebus tai įrodymas ir padrąsinimas visiems, manantiems, kad kažkas, ko norisi – ne jų nosiai.
Nuoširdžiai rekomenduoju rasti šiai knygai laiko.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *