Perskaičius Algirdo Toliato knygą „Žmogaus ir Dievo metai“

Inga Juodkūnė, psichologė

zmogaus-ir-dievo-metai-1Tai knyga apie kiekvieną iš mūsų. O Dievas čia tarsi apgaubia ir užpildo erdves, kurios žmogaus gyvenime lieka tuščios arba kurios atsiranda netikėtai ir skausmingai. Skausmas, abejonės, blaškymasis šioje knygoje labai svarbūs. Nes tik jausdamasis nepatogiai žmogus pradeda ieškoti atramos, atspirties. Kunigas Algirdas Toliatas kviečia tai daryti remiantis į Šventąjį Raštą.

Knyga sudaryta tarsi vienų metų pamokslų ciklas: prasideda švente, stebuklu ir baigiasi amžinuoju gyvenimu, t.y. esama akimirka, nes, anot kunigo, „mums priklauso akimirka, kurią dabar išgyvename ir kuri niekada negrįš, nes ji yra vienintelė ir amžinybė“. Šią knygą galima skaityti visus metus, kiekvieną savaitę po keleto puslapių pamokslą.

Prisipažinsiu, iki šiol nebuvau skaičiusi jokios krikščionių religinės knygos. Kažkada mums kalbantis, kunigas Toliatas apie savo knygą pasakė „truputį religinė“. Man, priklausančiai tai visuomenės daliai, kuri per metus sekmadienio mišiose apsilanko iki dešimties kartų, tas „truputis“ sukėlė šypseną. Šios knygos pamatas yra religija. Tačiau, sutikime, daug yra panašių „pamatinių knygų“, tik ne ant visų pastatomi  rūmai. O štai kunigo Toliato knyga „Žmogaus ir Dievo metai“ akyse virsta dangoraižiu. Prieš Kalėdas, didžiuosiuose Vilniaus knygynuose visos jo knygos išpirktos. Socialiniuose tinkluose ji vis dažniau cituojama. Kodėl? Kuo ji taip traukia žmones?

Galiu į šiuos klausimus atsakyti kaip psichologė ir rekomenduoti ją kenčiantiems nuo depresijos, begalinio liūdesio, nerimo, vidinio blaškymosi. Tikiu, kad ši knyga gali kiekvienam skaitančiajam parodyti sąmoningą kryptį į Dievo pasaulį. Kaip psichologė manau, kad  biblioterapijai rekomenduojamų knygų sąrašą vertėtų papildyti šia kunigo Toliato knyga, praversiančia tiek ieškančiam atsakymų į egzistencinius klausimus, tiek išgyvenančiam netektį ar sergančiam depresija, tik mėginčiam eiti dvasingumo keliu. Tačiau pati ją atsiverčiau ne iš smalsumo, ne dėl populiarumo ar gražaus viršelio.  Šią knygą skaityti pradėjau vedama vidinės abejonės „ar tikrai dvasingumo kelias gali padėti?“ Ir radau atsakymą – gali.

Mano nuomone, ši knyga turi keletą neįkainojamų dalykų. Pirmiausia, autorius labai nuoširdžiai dalinasi savo patirtimi ir išgyvenimais, abejonėmis ir tai leidžia skaitytojui pajusti tobulumo ir purvo sąsajas bei tuo pačiu – besąlyginę  meilę visai patirčiai. Antra, kunigas ne tik iškelia klausimą „kodėl“, bet ir nurodo atsakymą „kaip“: kaip galima esamą situaciją pakeisti, atsisakyti kentėjimo arba tą kentėjimą įprasminti. Ir trečia, kunigas Toliatas kiekviename pamoksle aiškiai pabrėžia, kad mes visi galime, bet kažką padarome tik tie, kurie norime padaryti.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *