Knygos apie savivertės ugdymą

Kokias knygas rekomenduotumėte paskaityti apie savivertės stiprinimą? Kartais pastebiu, kad bijau išsakyti savo nuomonę, bijau būti aplinkinių atstumta, manau, kad tai, ką pasakysiu gali pasirodyti nereikšminga. Norėčiau labiau savimi pasitikėti.  Lena

Jūsų užduotas klausimas – ne iš lengvųjų. Savivertės problema psichologijoje, galima sakyti, viena iš esminių. Ir kaip daug kam iš mūsų ji kelia rūpesčių…

Savivertė – tai mūsų nuostatų apie save visuma. O susiformuoja jos labai anksti, dar iki 5-7 metų, yra lemiamos mūsų ankstyvųjų išgyvenimų, patirčių, neretai – ir tėvų auklėjimo metodų. Tos nuostatos gali būti iškreiptos, klaidingos, trukdyti mūsų raiškai, siekiams, tiesiog – gyvenimui.  Kaip ir visus klaidingus įsitikinimus, jas galima peržiūrėti ir mėginti keisti pozityvesnėmis. Tai ir būtų pirmas žingsnis didesnės savivertės link.  Viena iš akis atveriančių knygų man pačiai buvo David D.Burnso „Geros nuotaikos vadovas. Nauja emocijų terapija“ – viena labiausiai rekomenduojamų knygų kognityvinės ir elgesio terapijos psichoterapeutų. Joje daug kalbama apie prislėgtumą ir depresyvumą, bet  kartu ir apie tokių būsenų ištakas – žemą savivertę. Ir pateikiama moksliškai pagrįstų būdų, pratimų, kaip ją stiprinti. Tai knyga, kurią parašė tikras savo srities profesionalas.

Galima pavartyti ir Luizos Hay knygą „Mylėk save ir būk laimingas“. Jos autorė – nėra psichologė, bet  pati sukūrė ir  išbandė savitą savivertės stiprinimo sistemą : kartojant prasmingus, pozityvius teiginius, sąmoningai kreipiant dėmesį į šviesiąsias gyvenimo puses, atliekant dėkingumo praktikas. Ir tai tikrai veikia! Tik štai ir pirmosios, ir šios knygos neužtenka viena perskaityti – reikia jų rekomendacijas išmėginti., t.y. padirbėti su savimi.

O sykiais save reikia tiesiog priimti. Su visa žema saviverte ir abejonėmis. Be jokių sąlygų, tik su meile. Tiesiog susitaikyti.  Geriausios knygos apie pasaulio ir savęs priėmimą, kurias pastaruoju metu skaičiau – tai Robert Seethaler „Visas gyvenimas“  ir šios knygos lietuviškas analogas Juozo Baltušio „Sakmė apie Juzą“.

 

1 mintis apie „Knygos apie savivertės ugdymą“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *